Jakie zastosowanie mają pompy hydrauliczne?

Pompy hydrauliczne, to układy dostarczające energię. Mają niemal nieograniczone możliwościach. Wszystko za sprawą mechanizmu, na którym opierają swoje działanie.

Warto także nadmienić, że zastosowanie pomp hydraulicznych zależy w dużej mierze także od ich rodzaju. Odkryj z nami świat pomp hydraulicznych.

 

Działanie pompy

Pompa hydrauliczna wytwarza odpowiednie ciśnienie, zasilające układ hydrauliczny. Jest to możliwe dzięki zamianie energii mechanicznej na energię hydrauliczną. Mechaniczna dostarczana jest przez silnik napędowy. Hydrauliczna zawarta w oleju hydraulicznym, który tłoczony jest z odpowiednią wydajnością i pod właściwym ciśnieniem. 

Rodzaje pomp

Zastosowanie konkretnej pompy uzależnione jest od jej rodzaju.

I tak pompy hydrauliczne zębate to pompy wyporowe rotacyjnie o stałej wydajności. Mają bardzo prostą konstrukcję i są niezawodne. Przeznaczone są do stosowania jako generatory energii w układach hydraulicznych oraz w układach hydrostatycznych. Są bardzo ciche. Na szczególną uwagę zasługują pompy wielosekcyjne.

Ponadto wyróżniamy pompy łopatkowe, w których elementami wypierającymi są płaskie łopatki. Zainstalowano je w przecięciach wirnika. Wykorzystywane są przede wszystkim do pompowania gazów oraz czystych i samosmarujących cieczy.

Ostatnim rodzajem pomp będą pompy śrubowe, czyli takie, w których transport cieczy wymuszany jest poprzez obroty ślimakowej śruby. Pompa ta nie posiada zaworów.

Większość wymienionych wyżej pomp to urządzania działające niezwykle cicho. Łopatkowe charakteryzuje dodatkowo bardzo szybka odpowiedź na sygnał sterujący oraz niezwykle szeroki wachlarz opcji kontrolnych dla różnorodnych zadań.

Ponieważ pompy hydrauliczne to kluczowe układy w maszynach, należy zaopatrywać się w nie jedynie u sprawdzonych producentów.  

Wydajność hydrauliki siłowej

 


Układ hydrauliczny jest wysoce wydajny, dlatego stosuje się go wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu dużej siły i precyzji działania niewielkim nakładem pracy. Układy hydrauliczne sprawdzają się lepiej niż napęd elektryczny czy urządzenia pneumatyczne. Hydraulikę siłową wykorzystuje przemysł i budownictwo. Są instalowane w koparkach, dźwigach, podnośnikach, ale też drzwiach, układach hamowania, napędowym i przeróżnych typach konstrukcji. Dystrybucją i projektowaniem hydrauliki siłowej na terenie woj. Pomorsko-Kujawskiego zajmuje się nasza firma HYDRO-TOR.