Hydraulika siłowa – jak to działa?

Siłownik hydrauliczny to układ, który przetwarza energię płynu pod ciśnieniem w energię mechaniczną urządzenia. Działanie hydrauliki siłowej oparte jest więc na podstawowych prawach fizyki, a dokładnie prawie Pascala, które mówi o tym, że ciecz znajdująca się pod ciśnieniem, oddaje energię we wszystkich kierunkach, o tej samej wartości równej energii wprowadzonej do układu.

Oznacza to dla nas tyle, że ciecz umieszczona w długim torze układu zamkniętego siłownika hydraulicznego wykonuje znaczną pracę niewielkim nakładem siły. W hydraulice siłowej płynem najczęściej wykorzystywanym jest olej, którego jednokierunkowy ruch wymusza pompa tłocząca. Z kolei rosnące ciśnienie oleju wprawia w ruch siłownik hydrauliczny. Jego sercem jest tłok, nurnik lub membrana, która  w zależności od rodzaju narzędzia czy maszyny pozwala uzyskać ruch obrotowy lub prostolinijny elementów roboczych maszyny. Siłowniki możemy podzielić na:

  • jednostronne
  • dwustronne

Siłowniki dwustronne mogą wykonywać kontrolowany ruch energią cieczy w obu kierunkach, dlatego wykorzystuje się je w skomplikowanych układach np. w ramieniu koparki, gdzie konieczne jest precyzyjne manipulowanie ruchami maszyny. Siłowniki jednostronne zazwyczaj wykorzystują działanie sprężyny, by wrócić do pozycji pierwotnej. Często wykorzystuje się je na taśmach produkcyjnych do uruchamiania procesów.

Wydajność hydrauliki siłowej

 

Układ hydrauliczny jest wysoce wydajny, dlatego stosuje się go wszędzie tam, gdzie zależy nam na uzyskaniu dużej siły i precyzji działania niewielkim nakładem pracy. Układy hydrauliczne sprawdzają się lepiej niż napęd elektryczny czy urządzenia pneumatyczne. Hydraulikę siłową wykorzystuje przemysł i budownictwo. Są instalowane w koparkach, dźwigach, podnośnikach, ale też drzwiach, układach hamowania, napędowym i przeróżnych typach konstrukcji. Dystrybucją i projektowaniem hydrauliki siłowej na terenie Wrocławia i okolic zajmuje się nasza firma PHS.